Nejčastější otázky – FAQ

Doporučujeme starší sportovní oblečení a pevnou kotníkovou obuv, protože se může stát, že balón přistane např. na poli v oranici. V koši balónu nefouká – letí s větrem a je v něm vždy o něco tepleji než na zemi, tudíž se stačí obléci dle ročního období stejně jako na procházku přírodou.

Horkovzdušný balón je podle oficiálních statistik nejbezpečnějším leteckým dopravním prostředkem. Je to dáno jednoduchostí systému. Na balón se vztahují stejná pravidla jako na každé jiné letadlo, z toho vyplývá povinnost pravidelných technických prohlídek a servisu. Hlavní zárukou bezpečného letu je pilot. S našimi balóny s Vámi poletí vždy jen pilot – majitel firmy, který je i instruktorem a navíc certifikovaným technikem horkovzdušných balónů a který má nalétáno stovky hodin nejen v komerčním provozu, ale i v náročných podmínkách expedičních letů a mistrovských soutěží.

S balónem se většinou létá do 300m nad zemí, na přání můžeme vystoupat samozřejmě daleko výše, např. 1500m, velmi romantický let je ale ve výškách daleko menších, kdy balón letí nad vršky stromů, snese se k hladině rybníka, aby mohl vzápětí v bezpečné výšce přeletět nad vesnicí, hradem či zámkem.

Rychlost letu je dána rychlostí větru, který bývá v různých výškách odlišný – většinou horní vzduchové vrstvy jsou rychlejší a při zemi se pak vítr zklidňuje.

Náš koš / vnitřní rozdělení TT / je rozdělen do čtyř kójí pro pasažéry a jednu kóji pro pilota, letecké láhve a přístroje. Do každé pasažérské kóje se vejdou pohodlně tři pasažéři,tzn.mohlo by letět najednou 12 pasažérů + pilot. Pro Vaše maximální pohodlí létáme jen s osmi pasažéry. Pilot je uprostřed mezi nimi a může se tak každému pasažérovi věnovat. Každá kóje je měkce vypolstrovaná a má kolem svého obvodu záchytný systém.Všichni pasažéři jsou velmi bezpečně zajištěni tzn.nemůžou se při prudčím přistání zranit o sebe navzájem ani o letecké přístroje nebo láhve. Při brždění balónu v extrémních letových podmínkách se můžou zcela schovat do koše – dostatečný prostor jim to umožní. A občas se také stane, že se koš balonu při přistání položí na bok (vinou meteopodmínek nebo orografie terénu), potom zvláště oceníte bezpečnost tohoto koše – oproti menším košům, kde jsou v jednom prostoru posádka i pilot včetně přístrojů a láhví s plynem a při takovém přistání se opírá jeden o druhého.

Pasažéři umístění v kojích ve směru letu vpředu budou vidět dopředu a do boku kolmo pod sebe a samozřejmě i dozadu, ale ne tak kolmo. Pasažéři v kojích vzadu ve směru letu zase opačně. Navíc je náš balón vybaven rotačním ventilem, takže není problem celý koš za letu na přání otočit nebo letět bokem tak, aby všichni viděli dopředu i za sebe.

V současné době vlastníme a provozujeme 2 horkovzdušné balóny.

Náš větší balón Ultramagic T210 (Chad) byl vyroben ve Španělsku, v jedné z největších a nejmodernějších továren na balóny na světě, kde se balóny vyrábějí již více jak 30 let. Balón má obsah 6000 m3, jeho výška je 22 metrů a je druhým největším balónem v ČR. Byl vyroben na konci roku 2005, má v současnosti nalétáno 667 hodin /listopad 2023/. Celý je vyroben ze speciální tkaniny – Ultralastu, která je 3x pevnější než ostatní druhy tkanin běžně používaných pro výrobu balónů /životnost 900-1200 let.hodin/. Jeho celková nosnost je 2040 kg, tzn. že má obrovskou rezervu i při letu za vysokých letních teplot při plně obsazeném koši. Balón je vybaven systémem Smart-vent, který umožňuje rychlé vyprázdnění teplého vzduchu z obalu – odpadá tak dlouhé vláčení koše po zemi při přistání.

Náš menší VIP balón BB34Z (Chadík) byl vyroben v roce 2020 v továrně Kubíčekballons v Brně. Má obsah 3400 m3. Jeho celková nosnost je 1040 kg. Je určen pro soukromé VIP lety 2-4 osoby a pilota. Je vyroben ze speciální tkaniny – polyester /životnost 600-800 let.hodin/ a jeho koš je vybaven otevíracími dvířky pro snadnější nástup a výstup. V současné době má nalétáno 203 hodiny /listopad 2023/.

Více o přistání se také dozvíte v tomto článku.

Ano, částečně se dá balón řídit nastoupáním nebo naklesáním do určité vzduchové vrstvy. Tyto vrstvy míří často různým směrem a tak se snaží pilot jejich výběrem dostat balón tam, kam potřebuje. Nebývá to ale pravidlem.

Každá osoba v koši balónu je ze zákona pojištěna proti škodám na zdraví na částku až do výše 325 000,- Euro a dále má balón sjednáno pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem letadel třetím osobám nacházejícím se mimo letadlo až do výše 1 875 000 Euro. Více o certifikacích a pojištění na této straně.

Balón může startovat kdekoli na místě o rozměrech cca 50×50 m, ideální je louka v údolí nebo za lesem, ve směru vzletu bez vysokých překážek. Pro výběr místa startu jsou rozhodující metorologické podmínky a souhlas majitele pozemku.

Více o lokalitách, na kterých startujeme zde.

Ano, letenku Vám prodloužíme, pokud nás o tom budete včas informovat – minimálně 24 hod před skončením její platnosti. Letenka ale pozbyde platnosti pokud se nedostavíte a řádně neomluvíte na domluvený termín letu, nebo let zrušíte v den domluveného letu.

Místo startu si lze vybrat u obou balonů, ale pouze při zakoupení příslušných typů letenek :

  • u malého VIP balónu /2-4 osoby+pilot/ se jedná o letenky typu Privat nebo Exclusive, vybraná lokalita však musí vyhovovat leteckým předpisům a omezením, při vzdálenosti nad 100 km od Prahy se doplácí 12Kč/km.
  • S větším  8-místným balónem standardně startujeme z Konopiště (letenka Economy) nebo v Českém ráji (letenka Standard). Při zakoupení a obsazení celého většího balonu – letenky typu Standard pro 8 osob – si můžete vybrat místo startu libovolně do 100 km od Prahy – při větší vzdálenosti se pak doplácí 12,- Kč/km – vybraná lokalita však opět musí vyhovovat leteckým předpisům a omezením.

Let je potřeba rezervovat nejméně 14 dní až měsíc dopředu. Může se stát, že si na poslední chvíli někdo let přesune, v tomto případě doplňujeme let náhradníky dle pořadí. Nikdy není proto na škodu ověřit možnost letu telefonicky. Termín samozřejmě blokujeme jen těm zájemcům, kteří mají řádně zaplaceno. Určitě nenechávejte rezervaci na poslední chvíli – některé lukrativní termíny jsou obsazeny až 4 měsíce dopředu. Najděte si svůj termín zde a zarezervujte už dnes!

Nic – přesuneme Váš termín na jiný možný dle vzájemné domluvy.

Balón jsme schopni připravit k letu do 40 min po příjezdu na místo. Pokud nám pomůžete, může se doba zkrátit až na 25 min. To samé platí při balení balónu a koše. Pilot Vám rád vysvětlí a ukáže, jak se s balónem manipuluje.

vyhlídkové lety balonem

Také máme jednu otázku…

Kde jste se o nás dozvěděli?


    Děkujeme za zpětnou vazbu! Tým Chadbalon