Let balónem Karlštejn

Upozorňujeme , že tuto lokalitu si mohou objednat pouze zákazníci, kteří mají zakoupenou letenku do VIP balonu pro 2-4 osoby.

Let balónem Karlštejn a Berounsko

Let balónem Karlštejn je jedna z oblíbených lokalit pro balónové létání na Berounsku. Zároveň je ale nejnáročnější na naplánování letu. Ve zdejší CHKO se dá startovat jen z jednoho smluvního místa – z karlštejnské louky, hned vedle mostu přes řeku Berounku. Toto jediné místo startu garantuje pohled na hrad Karlštejn v celé své kráse.

Bohužel však ani  hezké počasí a přiměřená rychlost větru není zárukou, že se let uskuteční, jak je běžné na ostatních startovacích místech. Není neobvyklé, že na let balonem na Karlštejně musí naši klienti čekat déle než jinde. Je to dáno tím, že směrem na sever a severovýchod začíná hranice řízeného prostoru Ruzyňského letiště, kam už s balónem nesmíme. Tato hranice začíná už v oblasti obce Loděnice, kam se balón dostane po pár desítkách minut letu. Museli bychom pak předčasně přistát a ošidit Vás o dobrou půlhodinku letu. Na  západní vítr – směrem na Černošice je let zase nebezpečný z toho důvodu, že zde není moc míst na přistání balónu a každý takový let je velkým rizikem pro celou posádku.

Nezbývá tedy než čekat na ten správný směr a rychlost větru. Statistika letů z dřívějších let i z roku 2017 není moc příznivá – z plánovaných letů se jich podařilo realizovat jen třetina. Většinu letů jsme pak ten samý den po dohodě s klienty operativně odlétali na Konopišti.

V místě doporučujeme před letem návštěvu hradu Karlštejn nebo se můžete s rodinkou podívat do lomu Amerika nebo údolí Kačáku. Karlštejnsko Vám určitě poskytne mnoho možností k relaxaci a odpočinku.

Kde se sejdeme ?

Před letem se scházíme většinou přímo na startovací louce, která je hned vpravo za mostem a sousedí s řekou Berounkou. Auta si můžete zaparkovat na placeném centrálním parkovišti nebo zdarma na parkovišti u nádraží. Z obou míst jste na startovací louce pěšky během pár minut.

Na startovací louce se seznámíte se spolupasažéry a naší posádkou, můžete se aktivně zapojit do příprav balónu na start a za necelou půlhodinku se už kocháte pohledy z koše balónu.  Členitost terénu spolu s výhledem na hrad Karlštejn a řeku Berounku plnou vodáků se Vám nezapomenutelně zapíše do paměti. Během letu Vás vyfotíme z koše balónu i z doprovodného vozidla, abyste si odnesli trvalou vzpomínku na svůj let balonem.

Co všechno uvidíte ?

Na ideální severozápadní vítr uletíme většinou 10-15 km a tak nejčastěji přistáváme například v okolí Koněprus, Zdic, Suchomat, Neumětel, Všeradic nebo i Žebráku. Balónem můžeme z Karštejna letět ale i směrem na jihovýchod, přeletíme Brdy a přistáváme většinou v oblasti Mníšku pod Brdy. Občas se podaří po startu letět nad řekou až k Berounu, pak přeletíme město a za ním přistáváme. Lokalitu náš zkušený pilot velmi dobře zná, tak se nemusíte ničeho obávat.

Po zabalení balónu se dozvíte něco o historii balónového létání a po slavnostním křtu vzduchoplavců s přípitkem šampaňským Vás odvezeme zpět na místo srazu. Doprava z a do Prahy naším minibusem je samozřejmě zdarma.

let balónem Karlštejn