Zimní přelet Alp balonem

Let balonem v českém ráji
Let balonem Český ráj – Sedmihorky
22. dubna 2015
festo
Chadbalon s týmem Festo!
1. června 2015

Zimní přelet Alp balonem

Zimní přelet Alp balonem

Zimní přelet Alp balonem je neskutečný zážitek. Každý rok je to pro nás nejlepší a nejnáročnější létání s horkovzdušným balónem. I letos jsme uskutečnili krásný přelet nízkých Taur v Rakouských Alpách. Startovali jsme v Mauterndorfu na letišti a přistávali na louce vedle silnice v Pruggernu. Let naším balonem Ultramagic o objemu 6000 m3  trval 1:40 hod, uletěli jsme 37,8 km a dosáhli maximální výšky 4600m nad mořem. Maximální rychlost letu balónu byla 58 km/hod. Tentokrát jsme sebou vzali kamarády  – filmaře – Srdcaře , kteří o celé akci natočili krátký dokument. Film ZDE 🙂 Níže se pokusím stručně odpovědět na nejčastější otázky.

Jak se takový let plánuje ?

Zimní přelet Alp je potřeba pečlivě naplánovat. Hlavní roli při plánování přeletu nad Alpami hraje především počasí. Obvykle trvá fiesta týden a podaří se pravidelně 2-3 přelety. Mohou být kratší jako ten náš – z údolí do údolí nebo i delší. Vždy záleží na rychlosti a směru větru. Při delších přeletech je možné doletět až do Benátek k moři. Většinou si  sebou bereme klasickou lyžařskou výbavu – lyžujeme a čekáme na příhodné počasí. Musí být jasno nejen v místě startu balónu ale i v místě přistání. To ověřujeme před startem na webových kamerách. Díky tomu, že v zimním období je termika velmi zeslabena, je možné letět balónem i několik hodin přes den.

Jaká je povinná výbava při letu balónu nad Alpami ?

Vzhledem k tomu, že se létá ve velkých výškách a zároveň přelet může trvat několik hodin, než se najde příhodné místo k přistání, je důležité mít v balonu předepsanou výbavu. Ta nejzákladnější je  například – palivo na 5-6 hodin letu, kyslík pro posádku, bivakovací stan, spacáky do -20st.C, lopata, sněžnice, vařič, jídlo a pití na tři dny, lavinový odpovídač, rachejtle a další výbava nezbytná k přežití posádky v horách v případě neplánovaného přistání. Přesto, že jsme nikdy nemuseli povinnou výbavu použít a vždy jsme doletěli bez sebemenších problémů, není radno takovou výbavu zanedbat.

Je při přeletu Alp v balónu zima ?

Většinou si všichni myslí , že při zimních letech bude v balónu velká zima ale opak je pravdou. Balón i když je unášen velkou rychlostí, tak je v něm vždy tepleji než na zemi. Letí společně s masou vzduchu – takže v něm nemůže foukat a většinou přijde vhod i inverzní zimní počasí. Z údolí je např. při startu balónu  dvacet pod nulou a ve čtyřech a půl tisících metrů nad mořem je 0 st.C. Již několikrát jsem v těchto výškách letěl s odloženou bundou bez čepice a rukavic 🙂 Nejdůležitější jsou vyšší teplé pevné boty, dostatečné oblečení včetně čepice a dobrých rukavic. Ideálně vše nepromokavé.

Můžeme letět s Vámi ?

Většinou jezdíme létat do Alp dobrá parta kamarádů ale občas svezeme i někoho dalšího. Ideální je si s námi vyzkoušet let v zimě u nás v česku , abyste pochopili jak vůbec balón létá, jak se s ním manipuluje a jak je celá akce náročná. Přes zimu létáme i u nás např. expediční lety přes Sněžku , Tatry apod. Letenku si můžete zakoupit ZDE . V Alpách čekáme pak na počasí, den předem Vám zavoláme a Vy pak už jen včas dorazíte druhý den dopoledne na domluvené místo. Čeká Vás neskutečný zážitek 🙂

 

 

 

 

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress
YouTube
PersonalTrainerCertification.us
Průvodce nákupem letenky
ChadBalon logo

"Když ptáčka lapají, pěkne mu zpívají." aneb nenechte se napálit!

Průvodce nákupem letenky Vám zašleme na Váš email.