Balónové létání – 20. Mistrovství ČR 2016

Let balónem je adrenalinový zážitek
Adrenalinový zážitek – let balónem
10. srpna 2016
POWERTEC – pro bezpečnější lety balónem
POWERTEC – pro bezpečnější lety balónem
23. listopadu 2016

Balónové létání – 20. Mistrovství ČR 2016

balónové létání MČR 2016

Balónové létání – MČR 2016

Mistrovství České republiky v balónovém létání proběhlo od 31.8. – 4.9. 2016 na Slovácku v obci Modrá – Velehrad. Organizace se ujal Balonklub Slovácko pod záštitou Českého balonového svazu. Ředitelem soutěže se opět stal oblíbený Zoltán Pálhegyi z Maďarska. Mistrovství ČR v balónovém létání se zúčastnilo celkem 28 týmů z celé Evropy. /CZE, AUT, FRA, POL, HUN, LIT, SVK, TUR, / Balónové stránky mistrovství vytvořila Michaela Kubátová  a trička pro soutěžící a posádky zajistila firma BalloonHolic . Všem moc děkujeme.

Dva týmy Chadbalon

Jako každé mistrovství, jsme nechyběli ani letos – ale tentokrát posíleni o ještě jeden tým. Letošního jubilejního dvacátého ročníku se poprvé zúčastnila i naše pilotka Kristýna s navigátorkou Bárou Honců. Aby měly dámy čistě ženskou posádku, tak za volant  doprovodného vozidla zasedla zkušená řidička Katarína Cibulová s pozemní navigátorkou Michaelou Kubátovou. Samozřejmě si dámy zabraly náš menší balón Kašpárek, který se vešel i s nimi do  Wolfiho (Volkswagen Transportér T4  Syncro 4×4). Nevýhodou bylo to, že musely při každém startu balón kompletně složit, což byla samozřejmě časová nevýhoda oproti týmům, které si vozily koš sestavený v přívěsném vozíku. Druhou naší posádku tvořila čistě rodinná partička s půjčeným historicky nejstarším balónem typu AB 2B vyrobeným firmou Aerotechnik v roce 1989. Posádka tohoto balonu –  Oskar Majk  byla ve složení : pilot – Michal Kubát, navigátorka – Petra Kubátová a ze spodu nás jistil – Jiří Kubát v doprovodném vozidle Mufi (Volkswagen Caravelle T4  Syncro 4×4) s přívěsným vozíkem.

Balónové létání na Mistrovství ČR je pro nás zejména velkou společenskou akcí, kde se setkáváme s přáteli a zažíváme společně mnoho příjemných chvil i napjatých okamžiků při samotné soutěži.  Týmy tvoří ty nejlepší posádky z celé Evropy, tak je rozhodně s kým poměřit síly. Naší malou nevýhodou je to, že oba naše balóny jsou komerční . Jejich tvar je kulatý a mají oproti závodním balónům “ racerům „, které mají tvar švestky velkou nevýhodu pomalého stoupání a klesání. Náš cíl je ale jasný – nedáme to těm šišatejm nesmyslům zadarmo, ale taky musíme přežít a nechceme skončit poslední. Aby jsme nenechali nic náhodě, tak se obě naše posádky sešly na předmistrovském soustředění na Želivce, kde jsme trochu potrénovali a probrali taktiku boje.

Jak probíhá soutěž ?

Balóny soutěží v několika desítkách různých disciplín, většinou se jedná o přesnost letu na cíl. Cílem je většinou z povinné vzdálenosti několika kilometrů naletět na cíl s balónem „unášeným větrem“ s centimetrovou přesností. Pilot se snaží vyhledat správný směr větru v různých výškových hladinách. To docílí stoupáním nebo klesáním balónu . Trajektorii letu zapisuje přidělený soutěžní GPS loger.  Jakmile  naletí pilot na cíl/kříž/ hází na něj z koše tzv. marker. Je to pruh látky se závažím na konci a snaží se zasáhnout přesný střed plátěného kříže, který leží na zemi. Rozhodčí pak odečítá pomocí pásma přesnost odhozu a podle toho přiděluje body. Dalšími častými disciplínami v balónovém létání jsou např. Váhavý valčík, Maximum a minimum distanc, Hon na lišku a další..

Průběh mistrovství

Na mistrovství jsme dorazili o den dříve, abychom využili možnosti tréninkového letu přímo na místě. Obě naše posádky se tak blíže seznámily s místním prostředím a odladily během cvičného letu počítače se soutěžními logery. Ještě týž den večer nás po generálním briefingu čekal první soutěžní let. Počasí nám během celého mistrovství přálo, celkem jsme  odletěli 7 soutěžních letů. Často se oba naše balóny pohybovaly v těsné blízkosti u sebe a atakovaly společně cíle s kříži. Mnohdy byl na křížích dost nával a piloti  se občas od kříže i vzájemně vystrkovali. Dokonce i naše pilotka Kristýna několikrát tvrdě zaútočila na racery nad kříži, aby svůj marker odhodila co nejpřesněji. Paradoxem bylo, že často výsledek s přesností odhozu na kříž např. 1,5 m od středu znamenal umístění až na konci startovního pole. Svědčilo to o velmi kvalitním obsazení soutěže předními evropskými piloty.

Jak jsme dopadli ?

Pro obě naše posádky bylo balónové létání na tomto mistrovství obrovskou zkušeností. Bylo nám ctí si společně zalétat s těmi nejlepšími piloty a udělat radost tisícům přihlížejících lidí, kteří čekali na průlety balónů. Splnili jsme si předsevzetí – neskončili jsme poslední, přežili jsme bez újmy a poškození balónů, načerpali nové zkušenosti a hlavně zažili spoustu  nových dobrodružství při soutěžních letech. Výsledky soutěže najdete zde :  1/Arnost Hönig total score     2/MCR2016 total score

Těšíme se na další setkání nejen při mistrovských soutěží ale i  na balonových fiestách u nás i v zahraničí. V roce 2017 bude naše pilotka Kristýna reprezentovat Českou republiku na ženském Mistrovství Evropy v polském Lešně , tak nám držte palce 🙂 V příští sezóně ale budeme hlavně létat s Vámi – našimi klienty – vyhlídkové lety po naší krásné zemi a těšíme se, až Vám budeme moci osobně všechno vyprávět :-))      Tým Chadbalon 

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress
YouTube
PersonalTrainerCertification.us
Průvodce nákupem letenky
ChadBalon logo

"Když ptáčka lapají, pěkne mu zpívají." aneb nenechte se napálit!

Průvodce nákupem letenky Vám zašleme na Váš email.